Jump to content

Puzzle Solvers


Mimhs.gr

Recommended Posts

Για να καταφερω να την βγαλω τον χειμωνα με κατι ενδιαφερον, αφου ο καιρος και οι συνθηκες δεν επετρεπαν και πολλες εξορμησεις στα βουνα, ασχοληθηκα με puzzle ανα την υφηλιο . Κατα την αναζητηση ομως των πιθανων λυσεων επεσα σε διαφορα ενδιαφεροντα sites, και σιγα-σιγα κατεληξα να εχω διαφορα χαρτια σκορπια και μπερδεμενα .Αποφασισα καποια στιγμη να τα τακτοποιησω και μια που το ολο πονημα εφτασε σε καποιο ικανοποιητικα εμφανισιμο επιπεδο να το δωσω σε οποιον πιστευει οτι το χρειαζεται. Η ηλεκρονικη του μορφη ειναι σε pdf για να μπορει να τυπωθει ευκολοτερα. Το αποτελεσμα θα ειναι ενα 40σελιδο βιβλιαρακι που ευκολα κουβαλιεται, αλλα σπανια θα το χρειαστει καποιος στο πεδιο της δρασης μας .Εκτος ισως καποιων περιπτωσεων που δεν βαζει το μυαλο μου. Το κοστος για εγχρωμη εκτυπωση ειναι γυρω στο 8-10 ευρω και της ασπρομαυρης γυρω στα 2. Μπορει να βρειτε διαφορες στην τιμη και μαλλον συμφερει να το τυπωσετε στον δικο σας εκτυπωτη ! Το βασικο εργαλειο δημιουργιας του ειναι το MS Publisher 2007, και οποιος γνωριζει το σχετικο προγραμμα ευχαριστως να του στειλω το αρχειο. Μεχρι να το βαλει ο giannisP στο ελληνικο σιτε οπως συζητησαμε ,μπορειτε να το κατεβαζετε απο εδω (Πιστευω να τα εκανα σωστα,αν δεν κατεβαινει στειλτε μου e-mail και θα σας το στειλω.Ειναι 3,5Mb ).

 

https://rapidshare.com/files/3096869618/GCcodebook.pdf

Link to comment

Για να καταφερω να την βγαλω τον χειμωνα με κατι ενδιαφερον, αφου ο καιρος και οι συνθηκες δεν επετρεπαν και πολλες εξορμησεις στα βουνα, ασχοληθηκα με puzzle ανα την υφηλιο . Κατα την αναζητηση ομως των πιθανων λυσεων επεσα σε διαφορα ενδιαφεροντα sites, και σιγα-σιγα κατεληξα να εχω διαφορα χαρτια σκορπια και μπερδεμενα .Αποφασισα καποια στιγμη να τα τακτοποιησω και μια που το ολο πονημα εφτασε σε καποιο ικανοποιητικα εμφανισιμο επιπεδο να το δωσω σε οποιον πιστευει οτι το χρειαζεται. Η ηλεκρονικη του μορφη ειναι σε pdf για να μπορει να τυπωθει ευκολοτερα. Το αποτελεσμα θα ειναι ενα 40σελιδο βιβλιαρακι που ευκολα κουβαλιεται, αλλα σπανια θα το χρειαστει καποιος στο πεδιο της δρασης μας .Εκτος ισως καποιων περιπτωσεων που δεν βαζει το μυαλο μου. Το κοστος για εγχρωμη εκτυπωση ειναι γυρω στο 8-10 ευρω και της ασπρομαυρης γυρω στα 2. Μπορει να βρειτε διαφορες στην τιμη και μαλλον συμφερει να το τυπωσετε στον δικο σας εκτυπωτη ! Το βασικο εργαλειο δημιουργιας του ειναι το MS Publisher 2007, και οποιος γνωριζει το σχετικο προγραμμα ευχαριστως να του στειλω το αρχειο. Μεχρι να το βαλει ο giannisP στο ελληνικο σιτε οπως συζητησαμε ,μπορειτε να το κατεβαζετε απο εδω (Πιστευω να τα εκανα σωστα,αν δεν κατεβαινει στειλτε μου e-mail και θα σας το στειλω.Ειναι 3,5Mb ).

 

https://rapidshare.c.../GCcodebook.pdf

 

Thanks a lot :anibad:

Link to comment

Ουτε συζητηση ! Ειναι για ολους , Φυσικα και δεν με πειραζει ! μονο στειλε μου ενα e-mail για να ενημερωνω με τις καινουριες εκδοσεις .Η φαντασια των πανταχου geocachers δεν εχει τελος ! Συνεχως βρισκουν καινουρια βασανιστηρια !

Link to comment

Μεγαλη επιτυχια ! Οποιος δεν εχει κατεβασει το Best seller του καλοκαιριου :blink: τωρα μπορει και απο αλλα δυο σημεια εκτος απο το :

https://rapidshare.com/#!download|119p9|3096869618|GCcodebook.pdf|3455|0|0

Αυτα ειναι:

http://rh-design.be/DVGP/gccodebook-pdf/

http://geocrete.wordpress.com/a-usefull-e-book/

Συντομα επισης θα ειναι και στο Geocaching-gr.com απ' οτι μου εγραψε ο Giannisp .

Πολυ χαιρομαι που το πρωτο του ειδους του ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ και δωρεαν για ολο τον κοσμο ! <_<

Αν εχετε καμμια ιδεα να το βελτιωσουμε, Gregory αργεις :lol: , εδω ειναι ολο το επιτελειο της εκδοτικης ΜΙΜΗS.GR AE για να το φροντισει !

Link to comment

http://geocrete.word...usefull-e-book/

Η νεα εκδοση ! πως λεμε Version 2? αυτο...

 

Και να μην τα ξαναλεω, οποιος θελει βοηθεια ρωταει. Αν μπορω να βοηθησω (λογω εμπειριας και οχι IQ )θα το κανω. Να περναει η ωρα ρε παιδια !

Αρκει να μου πειτε αν θελετε απαντηση μπαμ και κατω ή σε μικρες δοσεις για να εχει και λιγο γλύκα η λυση !

Η λιστα με οτι εχω λυσει ειναι στο προφιλ μου.

Link to comment

Αποφάσισα οτι κόλλησε το μυαλό μου...GC490JA εδω εχω μερικές ερωτήσεις, προσθέτεις τα γράμματα η εχει σχέση με την στάση των φιγούρων η του τι αντιρποσωπεύουν, και γιατι τα πρώτα είναι χ δεν καταλαβαίνω αν οι παρενθέσεις αντιπροσωπεύουν τα πρώτα...?

Link to comment

Τα x σημαινουν, (χωρις αυτο να αποτελει ενα standard κανονα) οτι βαζεις οτι αριθμους εχει και στις συντεταγμενες που σου δινει επανω-επανω δηλ. για την περιπτωση μας :

 

N 37° 58.χχχ E 023° 43.ψψψ

Αρα εσυ θα πρεπει να βρεις τα σωστα νουμερα για το χχχ και για το ψψψ.

Δεν σε βοηθω με το τι πρεπει να κανεις για να τα βρεις, δεν θα ειχε και αξια αλλωστε... αλλα ειναι κατι απ' αυτα που ανεφερες (σχεδον) !

Link to comment

Για το θεμα ΜΟΜ, μια που υπηρξε σχετικη ερωτηση.

Κρυπτες ΜΟΜ (Master Of Mystery)λεγονται κρυπτες που ειναι φτιαγμενες για να μπορει να τις λυσει καποιος που βρισκει ενδιαφερον να λυνει τους γριφους Puzzle Cache, χωρις αυτο να σημαινει οτι και θα παει να τις βρει.

Οποιος κατασκευαζει μια τετοια κρυπτη χρησιμοποιει (συνηθως) 20 κρυπτες που ειναι διασπαρτες σε ολο τον κοσμο. Καθε μια απ' αυτες εχει και ενα δικο της Checker, οπως το geocheck ή το certitude, και μπορει να δει αν εχει βρει την σωστη λυση, ο καθε ενας που θελει και μπορει να τις βρει.

Ο κατασκευαστης της ΜΟΜ ομως βαζει 20 δικα του checker στην σελιδα της ΜΟΜ.

Δινει ομως φανερα τον GCXXXXX κωδικο μονο της πρωτης κρυπτης της σειρας.

Για να βρεις ποια ειναι η δευτερη της ΜΟΜ, πρεπει να δωσεις τις σωστες συντεταγμενες της πρωτης στο δικο του checker. Στην απαντηση που θα παρεις, περιεχονται dyo αριθμοi στην μορφη Χ=12345 και Y=12345. Μαζι και ο GCXXXXX κωδικος της επομενης κρυπτης της σειρας.

Ετσι δεν γνωριζεις ποιες ειναι οι επομενες αν δεν τις λυσεις μια-μια και στην σειρα τους.

Το αθροισμα των Χ αριθμων δινει τις Βορειες συντεταγμενες και το αθροισμα των Υ δινει τις Ανατολικες, για την κρυπτη ΜΟΜ στην οποια αναφερεται και η ιστοσελιδα της.

Για να γινει κατι τετοιο χρειαζεται να τις λυσεις οπως γινεται αντιληπτο, ΟΛΕΣ.

Ο δε κατασκευαστης της πρεπει να τις εχει λυσει επισης για να διαλεξει ποιες του πανε περισσοτερο, οι δε owners των 20 κρυπτων πρεπει να τον ενημερωνουν αν κανουν αλλαγες στις τελικες συντεταγμενες των κρυπτων τους.

Ελπιζω να τα ειπα κατανοητα, αλλα ρωτηστε οτι θελετε !

Μια λιστα των κρυπτων ΜΟΜ θα σας ετοιμασω αυριο (τωρα ειναι αργα!) και θα την δημοσιευσω εδω.

Link to comment

Για το θεμα ΜΟΜ, μια που υπηρξε σχετικη ερωτηση.

Κρυπτες ΜΟΜ (Master Of Mystery)λεγονται κρυπτες που ειναι φτιαγμενες για να μπορει να τις λυσει καποιος που βρισκει ενδιαφερον να λυνει τους γριφους Puzzle Cache, χωρις αυτο να σημαινει οτι και θα παει να τις βρει.

Οποιος κατασκευαζει μια τετοια κρυπτη χρησιμοποιει (συνηθως) 20 κρυπτες που ειναι διασπαρτες σε ολο τον κοσμο. Καθε μια απ' αυτες εχει και ενα δικο της Checker, οπως το geocheck ή το certitude, και μπορει να δει αν εχει βρει την σωστη λυση, ο καθε ενας που θελει και μπορει να τις βρει.

Ο κατασκευαστης της ΜΟΜ ομως βαζει 20 δικα του checker στην σελιδα της ΜΟΜ.

Δινει ομως φανερα τον GCXXXXX κωδικο μονο της πρωτης κρυπτης της σειρας.

Για να βρεις ποια ειναι η δευτερη της ΜΟΜ, πρεπει να δωσεις τις σωστες συντεταγμενες της πρωτης στο δικο του checker. Στην απαντηση που θα παρεις, περιεχονται dyo αριθμοi στην μορφη Χ=12345 και Y=12345. Μαζι και ο GCXXXXX κωδικος της επομενης κρυπτης της σειρας.

Ετσι δεν γνωριζεις ποιες ειναι οι επομενες αν δεν τις λυσεις μια-μια και στην σειρα τους.

Το αθροισμα των Χ αριθμων δινει τις Βορειες συντεταγμενες και το αθροισμα των Υ δινει τις Ανατολικες, για την κρυπτη ΜΟΜ στην οποια αναφερεται και η ιστοσελιδα της.

Για να γινει κατι τετοιο χρειαζεται να τις λυσεις οπως γινεται αντιληπτο, ΟΛΕΣ.

Ο δε κατασκευαστης της πρεπει να τις εχει λυσει επισης για να διαλεξει ποιες του πανε περισσοτερο, οι δε owners των 20 κρυπτων πρεπει να τον ενημερωνουν αν κανουν αλλαγες στις τελικες συντεταγμενες των κρυπτων τους.

Ελπιζω να τα ειπα κατανοητα, αλλα ρωτηστε οτι θελετε !

Μια λιστα των κρυπτων ΜΟΜ θα σας ετοιμασω αυριο (τωρα ειναι αργα!) και θα την δημοσιευσω εδω.

Δικιά μου ερώτηση εννοείς? αυτη η συγκερκιμένη ωστόσο δεν ειναι έτσι ε? κατάλαβα τι εννοείς νομίζω βέβαια, οπως αυτη που πάει και ελευσίνα. Φίλε έχω κολλήσει τώρα κοιτάω ξανά το βίβλίο σου, προσπάθησα να κάνω τα γράμματα αριθμούς προσπάθησα με τον κώδικα οπου κάθε γράμμα ειναι ενας αριθμός σειρα-στήλη s=33 px..... και τώρα έχω κολλήσει αλλα προσπαθώ ακόμα.

Link to comment

... παρόλο που δεν ξέρω τι εστί ΜΟΜ. Η bonus κρύπτη πρέπει με κάποιο τρόπο να συνδέεται με τις υπόλοιπες. Βασικά με τα αινίγματά τους, αφού άντε να τρέχεις τέτοιες εποχές σ' όλες τις εσχατιές της Ελλάδας!

Αυτη την ερωτηση εννοουσα, της Water. Ασχετα ομως με το ποιος ρωτησε, ειναι ενα θεμα που εχω τριφτει λιγο και μπορω να ενημερωσω οσους χρειαζονται πληροφοριες ή/και βοηθεια.

Μια ιδεα παντως για να μην κουραζουμε οσους το διαβαζουν ειναι να μικραινουμε στις απαντησεις μας τα κειμενα που κανουμε quote. Οπως για παραδειγμα εκανα εγω στα δυο παρακατω. Αφηνεις μονο το σημειο που απαντας και πετας ολα τα λιγοτερο σημαντικα:

Για το θεμα ΜΟΜ, μια που υπηρξε σχετικη ερωτηση.

Κρυπτες ΜΟΜ (Master Of Mystery)...

Δικιά μου ερώτηση εννοείς? ...

Κανει ποιο ευκολη την αναγνωση του κειμενου και τονιζει το συγκεκριμενο σημειο.

Φυσικα δεν ειναι υποχρεωτικο ουτε απαγορευεται αν συνεχισεις να το χρησιμοποιεις ολοκληρο. (Δες το σαν προταση βελτιωσης για ολους τους συνομιλητες και οχι προσωπικα στον νεοτερο της παρεας :) )

Link to comment

Και τωρα, μετα το διαλειμα στο θεμα μας :

Οι κρυπτες ΜΟΜ που εχω ανακαλυψει μεχρι στιγμης ειναι οι παρακατω:

GC213AF Master of Mystery #01 -(S) Paris

GC21Q3D Master of Mystery #2 -(S) Porto

GC224Y0 Master of Mystery #3 - (S)Copenhagen

GC23D8T Master of Mystery #4 - (S)Stockholm

GC34JH8 Master of Mystery #4.1 -(S) Stockholm

GC34WFF Master of Mystery #4.2 -(S) Stockholm

GC3XK4H MoM Marburg Light #1 (S) in Hessen

GC238H7 Master of Mystery #5 -(S) Barcelona

GC231HH Master of Mystery #6 -(S) Padua

GC276WM Master of Mystery #7 -(S) Vienna

GC1RPAX Master of Mystery #8 -(S) Brno

GC2JMDQ Master of Mystery #9 -(S) Munchen

GC2PZ59 Master of Mystery #10 -(S) Montréal

GC2NMFZ Master of Mystery #11 - (S)Bochum

GC3AB3Q Master of Mystery # 12 -(S) Varel

GC37Q43 Master of Mystery #13 - WEXIO (Unknown Cache) Sweden

GC3THNK Master of Mystery #14 - Amsterdam (Unknown Cache) Holland

GC3XBB1 Master of Mystery #15 - Marburg (Unknown Cache) Germany

GC42C0Z Master of Mystery #16 - Zurich (Unknown Cache) Switzerland

GC45DN5 Master of Mystery #17 - LUXEMBOURG (Unknown Cache) Luxembourg

GC4HZ7Q Master of Mystery #18 - Portland, OR, USA (Unknown Cache) United States

GC32AK7 Master of Mystery - Dornbirn (Unknown Cache) Austria

-----

Σε οσες εχω βαλει -(S) εχω βρει τις τελικες συντεταγμενες. Αρα μπορω και να σας δινω hint οταν κολατε στην διαδικασια. Στις υπολοιπες ειμαι σε καποιο ενδιαμεσο κρικο (κρυπτη!). Εκει οποιος εχει ορεξη να βοηθησει καλοδεχουμενος!

Αποριες παιδακια ?

* Προσοχη δεν ειναι θεμα εξυπναδας, αλλα περισσοτερο υπομονης και επιμονης. Οσο για τον χρονο που χρειαζεται η καθε μια μπορει να ειναι απο 15' μεχρι εξη μηνες. Χωρις υπερβολη τοσο μου πηρε να σκεφτω την λυση σε καποια απο αυτες !

Σε πολλες ειχα βοηθεια απο τους owners, σε καποιες απο δικους μας οπως ο feregios και ο gatoulis (οχι ο myselff, δεν βοηθησε!) και καποιες απο μια φιλη Γερμανιδα, που τωρα τελευταια γνωρισα (μεσω e-mail) και λυνει τα puzzle μονο, αλλα δεν βρισκει -λογω θεματος υγειας- κρυπτες (ουτε μια!).

Προσωπικα τα λυνω για να καθυστερησω το Alzheimer... και γιατι ηλικιακα δεν μπορω να κυνηγαω Τ5. Οποτε τι μενει ; Τα D5 !!

Link to comment

And what about a greek mom?

 

Εσυ που εισαι ψαγμενος δεν θα μπορουσες να φτιαξεις μια στη Αθηνα;

 

Εχεις λυσει πολλα και ξερεις τι να βαλεις για ενδιαμεσους γριφους

Απαντησα απο χτες το βραδυ, στο topic " Help in creating a multiple puzzle mega cache" οτι ακριβως αυτο ειναι το πλανο!

Μια ΜΟΜ style κρυπτη με 12+1 κρυπτες οπου η 13 θα ειναι η τελικη, και φυσικα καπου στην Αθηνα.

Link to comment

Τέλεια! Μ' αρέσει η ιδέα της ΜΟΜ πολύ! Κι ο Μίμης ενδείκνυται βεβαίως, βεβαίως!

Το πού θα μπει δεν μας νοιάζει και πολύ. Πραγματικά νομίζω ότι ο Όλυμπος και η ευρύτερη περιοχή είναι η φυσική της θέση, αλλά δεν θα πω όχι σε οτιδήποτε. Αλλά πρέπει να μπουν και οι υπόλοιποι θεοί!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...